Hopp til hovedinnhold

17. mai ved Eidsvollsbygningen

Opplev nasjonaldagen der Grunnloven ble født! Det var her på Eidsvoll det hele startet i 1814, og tradisjonen tro inviterer vi til en feiring på historisk grunn. Her kan du kombinere folkefest og barnetog i parken med unike historiske opplevelser inne i selve Grunnlovens hus. Se vårt fullstendige program for dagen, fra morgenens flaggheising til kveldens storslåtte festforestilling!

Opplev nasjonaldagen der Grunnloven ble født! Det var her på Eidsvoll det hele startet i 1814, og tradisjonen tro inviterer vi til en feiring på historisk grunn. Her kan du kombinere folkefest og barnetog i parken med unike historiske opplevelser inne i selve Grunnlovens hus. Se vårt fullstendige program for dagen, fra morgenens flaggheising til kveldens storslåtte festforestilling!

Eidsvoll 1814
17. mai 2026
08.00 – 20.00

Billetter og inngang

  • Alt utendørs program i parken er gratis og åpent for alle. Her trenger man ikke billett. Dette inkluderer også familieunderholdning og festforestillingen fra scenen. 
  • Fellesbillett for inngang i Eidsvollsbygningen og demokratisenteret Wergelandshus. Billetten gir også tilgang til program i Eidsvollsbygningen. Barn under 18 år har gratis inngang, men må hente ut billett. 

Program

Flaggheising ved Eidsvollsbygningen

  • 08.00-08.30: Høytidelig flaggheising ved Eidsvollsbygningen, etterfulgt av bekransing av Carsten Anker- og Henrik Wergeland-statuene og 22. juli-monumentet.

 

Barnetog, familieunderholdning og gudstjeneste

  • 10.45: Barnetoget kommer
    Barnetogene med elever og barnehagebarn fra søndre del av Eidsvoll ankommer parken. 
  • 11.00 - 11.40: Familieunderholdning fra scenen i parken. 
    Dans, musikk og sang.
  • 16.30: 17. mai-gudstjeneste ved Andelva
     ved Den norske kirke. 

Bunadsparade og festforestilling

  • Kl. 18.00: Bunads- og drakttoget ankommer
    Eidsvoll byr på et imponerende bunad– og drakttog med innslag fra hele landet. Avgang fra Eidsvoll Verk stasjon kl. 17.40. Møt opp i god tid om du ønsker å delta!
  • Kl. 18.14: Festforestilling med taler og artister.
    Mer informasjon kommer! 

Champagnefrokost og åpen kafé

  • Kl. 08.00 -10.00: Champagnefrokost
    Champagnefrokost er 17. mai-tradisjon. Vi serverer sprudlende drikke og deilig frokostbuffet. (Ingen bordbestilling.)
  • Kafeen er åpen til 20.00 og serverer smørbrød, kaker, kaffe, is mm.

Velkommen!

Velkommen inn i Grunnlovens hus!

  • 10.00-20.00: Åpent hus
    Opplev Eidsvollsbygningen på egen hånd. Kanskje møter du prins Christian Frederik...
  • 10.00-16.30: Omvisning i rom du vanligvis ikke får se
    Bli med på en spennende tur i Eidsvollsbygningen.Varighet ca. 25 min, ingen påmelding
  • 12.00-17.30: Høytidelig og spennende historieformidling i Rikssalen. Se detaljer.
  • Åpent fra 10.00–20.00
  • Utforsk utstillingene og de interaktive opplevelsene i demokratisenter Wergelands Hus. 

Program i Eidsvollsbygningen

Varighet: ca. 20 minutter

  • Kl. 12.00: Riksforsamlingen kort fortalt: et historisk teateropptrinn
  • Kl. 13.00: Falsen versus Wedel – Riksforsamlingens bitre fiender: minikåseri ved Bård Frydenlund, direktør ved Eidsvoll 1814.
  • Kl. 14.00: Riksforsamlingen kort fortalt: et historisk teateropptrinn
  • Kl. 15.00: Den levende Grunnloven: høytlesning fra Grunnloven fra 1814 og 2026 med nasjonalsang
  • Kl. 16.00: Kong Christian Frederiks trontale: hør den nyvalgte kongens trontale slik den ble holdt 19. mai 1814
  • Kl. 17.00: Den levende Grunnloven: høytlesning fra Grunnloven fra 1814 og 2026 med nasjonalsang

Praktisk informasjon

Ofte stilte spørsmål

Parkering og ankomst

  • Hvor kan jeg parkere? Museets hovedparkeringsplass er denne dagen reservert for bevegelseshemmede. Andre besøkende kan parkere langs Carsten Ankers vei (nord eller sør for Eidsvollsbygningen) eller i tilstøtende veier.
  • Hvordan finne veien? Se detaljert beskrivelse og kart her: Finn veien til Eidsvoll 1814. Vi anbefaler kollektivtransport der det er mulig.

Mat og drikke

  • Er medbrakt mat tillatt? Ja, dere er hjertelig velkomne til å ha piknik i parken.
  • Kan vi grille? Nei, av hensyn til brannsikkerhet og andre gjester er det ikke tillatt å grille i parken.
  • Salg av mat: Kafé Standpunkt er åpen fra kl. 08.00 til 20.00 og serverer smørbrød, kaker, kaffe, is og mineralvann.

Hund og dyr

  • Kan jeg ta med hund? Ja, hunder er tillatt ute på området så lenge de holdes i bånd (husk båndtvang!). Hunder har ikke adgang inne i Eidsvollsbygningen eller Wergelands Hus. Unntak: Servicehunder er tillatt overalt.

Sitteplasser

  • Finnes det benker i parken? Det finnes noen benker rundt omkring, men på en dag med mange besøkende blir disse raskt opptatt. Vi anbefaler derfor å ta med eget sitteunderlag eller campingstol.